סוסה קטנה בה טיפלנו לא מזמן, סבלה מסימנים של קוליק שחזרו מדי כמה ימים. בצילום רנטגן של הבטן שלה, מצאנו את זה ….

 

בתמונה, אפשר לראות את הצטברות החול בלולאות של המעי הגס שלה, (מסומן בחיצים כחולים). החול גרם לסתימה חלקית של המעי ויצר גירוי קבוע במערכת העיכול, מה שגרם לאי נוחות, כאבים ולסימני הקוליק.

 

הסוסה טופלה על ידי וטרינר בתרופות המתאימות (פסיליום ומגנזיום סולפאט) דרך צינור קיבה וממשיכה לקבל פסיליום פלוס מהבעלים ביחד עם האוכל. לא תמיד ניתן לטפל וקוליק חול בבית ולפעמים אנחנו מגלים את החסימה שכבר מאוחר מידי והסוס מגיע לניתוח חירום בבית החולים.

לכן חשובה מאוד השגרה התומכת, המטפלת והמונעת.

 

כמגדלים / בעלי סוסים, אנחנו צריכים לשים לב – האם לסוס יש גישה לחול במשך היום בגדרה / תא שלו?

חשוב לזכור שחול יכול להגיע גם מהחציר. אפשר לבדוק את המקום בו אם מאכילים. אם יש חול בחציר, הוא יצטבר בתחתית האבוס או הדולב.

 

מניעת הצטברות החול במעי הסוס, משלבת כמה גורמים:

הרחקת המזון מהחול ע”י שימוש בכלים שיפרידו את החציר מהקרקע החולית ( דולבים למיניהם), חשוב לבחור חציר איכותי עד כמה שניתן שאם יש חשד לחול, אפשר לנער אותו מעט לפני שמגישים לסוס.

אספקת חציר חופשי לסוסים בגדרות.

מקור אלקטרוליטים זמין, כמו אבני מלח ו/ או  טיפול בתוספי מזון המספקים אלקטרוליטים. הסוסים מלקקים לעיתים על החול או הגדרות על מנת להוסיף לגופם מלחים ואלקורוליטים. השימוש באבני ליקוק או תוספים המיועדים לכך, יכול להפחתה בתופעת ליקוק החול ובכך להפחית את הצטברות החול במעיים של הסוס.

 

טיפול מונע  תקופתי ב”זוללי חול ידועים” עם פסיליום פלוס כטיפול מונע תקופתי. הפסיליום אינו מתעכל במערכת העיכול של הסוס והוא “אוסף” את החול שנמצא במעיים ובכך בעצם מביא לפינוי החול ממערכת העיכול של הסוס, כאשר הסוס מעביר צואה.

 

אם אתם לא בטוחים שהסוס נחשף לחול, אתם יכולים לבדוק באמצעות בדיקה ביתית קלה, לוקחים קצת מצואת הסוס בתוך כפפה או שקית גדולה (שאינה אטומה), מוסיפים מים ונותנים לחלקים הכבדים לשקוע.

אם יש חול בצואה של הסוס, הוא יצטבר בתחתית השקית/ כפפה ונוכל לראות אותו. חשוב לציין כי הבדיקה אינה מדויקת, אך בהחלט יכולה להעיד על הימצאות חול במערכת העיכול של הסוס. אם לא נצפה חול בבדיקה זו, אין זה בהכרח אומר שאין חול בכלל, לכן ההמלצה הגורפת היא לטפל בשגרה בתוספת פסיליום למזון ולא לחכות ליום בו הסוס שלך יראה לך שכואב לו.