הקיץ הישראלי ואלקטרוליטים לסוסים

 

בקיץ הישראלי- יש שילוב של לחות גבוהה מאוד וטמפרטורות גבוהות,

הסוסים בהיותם חיה גדולה וספורטיבית, נוטים להזיע מאוד בכלל ובתנאי לחות גבוהה בפרט.

כשהסוס מזיע – הוא מאבד כמות אדירה של אלקטרוליטים בזמן קצר יחסית. החוסר הזה עלול לפגוע בו ובתפקודו.

 

מהם אותם אלקטרוליטים לסוסים?

האלקטרוליטים הם יסודות מסיסים במים אשר הסוס צורך לשם תפקוד תקין של מערכות הגוף. אין תא אחד בגוף של הסוס שלא יפגע, כאשר יש חוסר באלקטרוליטים.  האלקטרוליטים אינם נאגרים בגוף ” לשעת חירום” וכאשר יש חוסר הוא מורגש – ומהר.

 

איך קוראים לאלקטרוליטים?

סודיום, פוטסיום, כלור, מגנזיום ומנגן.

 

חוסר באלקטרוליטים הינו תופעה מוכרת ונפוצה מאוד בסוסים עובדים. סוסי רכיבה, תצוגה, טיולים וספורט  ואף סוסי בית ספר – כולם זקוקים לתוספת אלקטרוליטים בימי הקיץ החמים והלחים.

 

בסוסים בריאים בעלי כושר עבודה טוב – הדרישה לאלקטרוליטים עולה בצורה ישירה וחדה עם המאמץ לו נדרש הסוס. ביום חם ולח יגיע הסוס לנקודת חסר מהר מאוד, תוך כדאי הרכיבה והאימון.

חוסר באלקטרוליטים בסוסים ברמה  קלה, יביא לירידה בביצועי הסוס. הסוס יתעייף מהר ולא יהיה בשיאו בזמן הרכיבה.

חוסר אלקטרוליטים בסוסים ברמה בינונית  ומעלה, יפגע בבריאות הסוס. מערכות הגוף כולן זקוקות לאלקטרוליטים זמינים על מנת לתפקד  וברמה כזו של חוסר יש לצפות לפגיעות במערכות השריר שלד, העיכול, הנשימה ושאר מערכות הגוף.

 

במצבי מחלה שונים נוטה הסוס לאבד אלקטרוליטים מהר בשל המחלה והצורך מודגש –

שלשול אקוטי, קוליק ממושך המחייב צום, פגיעה כלייתית, פגיעות עצביות שונות ,תשישות וראבדומיוליזיס ( שרירים שניזוקו ). במצבים אלה השימוש בתוסף אלקטרוליטים הוא חלק מהותי בטיפול התומך בסוס, ללא קשר למקור הבעיה.

 

בעלי סוסים – הקפידו לספק אבני מלח לסוסים שלכם במיקום זמין. תוספי אלקטרוליטים לסוסים מסחריים גם הם החלק מהפתרון . יש לספק לסוס תוספים שכאלה לפני, תוך כדאי ומיד אחרי רכיבות מאומצות בימי הקיץ.

 

בהצלחה .