בהלת הקורונה הובילה להסתערות של הלקוחות על רשתות הפארם ולמחסור בג’ל לחיטוי ידיים. אולם ניתן לשמור על הידיים נקיות גם ללא ג’ל, ואם בכל זאת רוצים שיהיה חומר חיטוי זמין, ניתן להכין אותו בקלות יחסית בבית.

לפי המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), הדרך הבטוחה ביותר לשמור על היגיינה היא לשטוף באופן תכוף ידיים בסבון ובמים בכל זמן אפשרי, מכיוון ש”שטיפת ידיים מפחיתה את כמות כל סוגי החיידקים והכימיקלים על הידיים”. בנוסף, ממליצים במרכז להימנע ממגע בפנים, ובעיקר באזור הפה והאף אם הידיים לא נשטפו.

“אם סבון ומים לא זמינים, שימוש בחומר חיטוי לידיים שמכיל לפחות 60% אלכוהול יכול לסייע במניעת מחלות ובהפצת חיידקים לאחרים”, נכתב. “חומרי חיטוי מבוססי אלכוהול יכולים להפחית במהירות את מספר המיקרובים על הידיים במצבים מסוימים, אבל הם לא מחסלים את כל סוגי החיידקים”. בנוסף, לפי המרכז, חומרים כאלה יעילים פחות כשהידיים מלוכלכות או שומניות, ולא מסירים ביעילות רבה כימיקלים שמצטברים על הידיים כפי ששימוש פשוט בסבון ובמים עושה.

בכל מקרה, כשמכינים בבית חומר חיטוי לידיים, כדאי להקפיד על המינון של האלכוהול, כדי ששיעורו לא יהיה נמוך מ-60% וכך יעילותו תפחת.

המצרכים הדרושים להכנסת חומר חיטוי לידיים הם:

הוראות ההכנה פשוטות מאוד ודורשות את ערבוב החומרים והכנסתם לבקבוק הנקי. ניתן להכניס את התוצר גם לבקבוקים קטנים כדי שניתן יהיה לשאת את החומר לכל מקום. בנוסף, ניתן להוסיף כמה טיפות של שמנים בריחות שונים כדי שהשימוש בג’ל החיטוי יהיה נעים יותר. השמנים בריכוז גבוה, ולכן אין צורך להוסיף מהם יותר מטיפה או שתיים.

בכל מקרה, כדאי שלא להגזים בשימוש בחומר החיטוי, שכן שימוש יתר עשוי לפגוע בעור הידיים. בנוסף, ב-CDC מזהירים מפני בליעה של החומר, שכן הוא עשוי לגרום להרעלת אלכוהול, וכן להרחיקו מהישג ידם של ילדים.